Soft99 King Of Gloss White

246,95 kr.

Giv din hvide bil en uovertruffen glans med King of Gloss White fra Soft99. Specielt udviklet til hvide og lyse lakker, leverer denne syntetiske voks en spejlblank finish, langvarig beskyttelse og ultra hydrofobiske egenskaber, der gør vedligeholdelsen til en leg. Perfekt alene eller som topcoat for ekstra wow-effekt!

31 på lager

  • Check Mark Gratis forsendelse over 649kr!
  • Check Mark Fordelsportal- Og Kundeklub

Beskrivelse

Perfekt glans til hvide biler

King of Gloss White fra Soft99 er skabt specifikt til hvide og lyse lakker og leverer en utrolig højglansfinish, der nærmest minder om spejlblank neglelak. Denne syntetiske voks er kendt som “Kongen af glans” og er den mest glansfulde voks i Soft99’s sortiment. Den forvandler din bils udseende ved at fremhæve den rene, lyse farve, samtidig med at den beskytter lakken mod hverdagens påvirkninger. Uanset om du ønsker en fantastisk glans alene eller som et ekstra lag oven på Fusso Coat 12 Months Wax, giver King of Gloss White din bil det ultimative look og holdbarhed.

Holdbarhed og alsidighed i ét produkt

King of Gloss White er designet til at fungere både alene og i kombination med Fusso Coat. Som selvstændig voks giver den op til 6 måneders beskyttelse, men dens sande styrke kommer frem, når den bruges som et ekstra lag. Den binder perfekt oven på Fusso Coat og tilfører ekstra glans og dybde til lakken, samtidig med at den opretholder Fusso Coats hydrofobiske egenskaber. Med en kapacitet på 300 gram og en medfølgende applikator er King of Gloss White nem at påføre og sikrer et professionelt resultat, der imponerer hver gang.

Highlights

  • Specifikt udviklet til hvide og lyse lakker.
  • Giver en spejlblank finish og forbedret glans.
  • Kan bruges alene eller som topcoat oven på Fusso Coat.
  • Op til 6 måneders holdbarhed ved korrekt brug.
  • Ultra hydrofobiske egenskaber gør lakken lettere at vedligeholde.
  • 300 gram voks med praktisk applikator inkluderet.
  • Nem påføring og perfekt til både nybegyndere og entusiaster.

Vejledning for bedste holdbarhed:

  • Vask bilen grundigt med en PH-Neutral Shampoo
  • Rens lakken for flyverust, tjære og øvrig nedfald med f.eks. Iron.X og TarX.
  • Sørg for at lakken er tør og ikke for varm (påfør i skygge)
  • “Less is more”. Påfør en tyndt lag King of Gloss Light.
  • Lad det sidde i 5-15 min (alt efter temperaturen) og tør herefter grundigt af microfiberhåndklæde med korte fibre. Vi anbefaler at bruge et Terry eller Slogger håndklæde.

Yderligere information

Vægt 0,46 kg